Er staan zeven Nederlanders in de top tien van de wereldranglijst dammen. Geboren en getogen Eindhovenaar Alex Ovsyanko (16) lijkt aardig op weg naar deze elitegroep. Het lid van TeamNL doet alvast eind oktober mee aan het jeugd-WK in China. Zonder moeders inzicht, zou het daartoe waarschijnlijk niet zijn gekomen.

Door Frank Vonken

Zijn vader komt uit Oekraïne, toen het nog onderdeel was van de Sovjet-Unie. Alex’ moeder is een Moldavische. Pa kon op een gegeven moment gaan werken aan de Universiteit Twente. Zijn vrouw en dochter Liza kwamen na verloop van tijd over naar Nederland. Alex was nog niet geboren.

450.000 partijen

Het gezin Ovsyanko woont tegenwoordig in Woensel-Noord in Eindhoven. Alex bereidt zich deels daar voor op toernooien. Hij damt wedstrijden sinds zijn achtste. Al snel werd duidelijk, dat zijn toenmalige club Brainsport Eindhoven het grote talent niet verder kon ontwikkelen.

Alex stapte daarom over naar ereklasser WSDV. “Wageningen ligt niet om de hoek”, zegt de scholier van het Eckartcollege. “Maar ik ben daar alleen op wedstrijddagen fysiek aanwezig. We doen het meeste online.”

Hij traint als lid van TeamNL één à twee keer in de maand op Papendal. “Ook TeamNL doet het leeuwendeel thuis”, aldus Alex. “Je leest veel boeken. Boeken, waarin analyses zijn opgenomen van grote spelers. En je bestudeert openingen. Dat gebeurt allemaal online. In TurboDambase staan 450.000 partijen.”

Ton Sijbrands

In de meeste sporten ligt de nadruk op heden en toekomst. Wat denksport betreft, is juist het verleden van immens belang. “De boeken en partijen van Ton Sijbrands (tweevoudig wereldkampioen, red.) zijn cruciaal in mijn leerproces”, zegt Alex. “Alles dat Sijbrands op damgebied deed, klopte.”

“Geen fouten maken, is belangrijk. Maar iets doen waardoor je tegenstander het moeilijk krijgt, spreekt mij het meest aan. Blijf niet altijd het bestaand patroon aan zetten volgen, doe eens net wat anders, iets verrassends. Dát is voor mij de aantrekkingskracht. En winnen…”

In de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw, staken grootmeesters als Sijbrands, Harm Wiersma en Jannes van der Wal toenmalig dammogendheid Rusland regelmatig met succes naar de kroon.

Vandaag de dag voert Jan Groenendijk de wereldranglijst aan. Zowat de helft van de top honderd bestaat uit Nederlanders. Hoe komt dat?

“Dammen krijgt hier behoorlijke aandacht op scholen”, aldus Alex. “Daar begint het mee. Hoe dat aan het Eckart zit? Gek genoeg wordt bij ons op school niet gedamd.”

“Als je wint”, vervolgt-ie zijn kijk op de Nederlandse hegemonie, “dan inspireer je mensen om te gaan dammen. Je krijgt steeds meer goede spelers, die elkaar scherp houden in de competities. Zo zet je andere landen op achterstand. Als je je blijft ontwikkelen, raak je de verworven voorsprong ook niet gauw kwijt.”

iPad

Alex plaatste zich voor het jeugd-WK, dat eind oktober in China plaatsvindt. Anderhalve maand later doet hij als jongste dammer -met veruit de laagste rating van alle deelnemers- mee aan het NK algemeen.

“Logisch”, zegt het toptalent. “Omdat ik zo jong ben, heb ik nog niet vaak toernooien van hoog niveau gespeeld. Op grote toernooien kun je veel rankingpunten verdienen.”

Waarom is-ie eigenlijk gaan dammen? “Mijn moeder maakte zich zorgen”, aldus Alex. “Ze wilde me weg hebben van mijn iPad. Ze was bang dat ik in mezelf zou keren.”

“Een jaar of tien geleden werd op de basisschool een proefles dammen gegeven. Om mijn moeder te plezieren, deed ik eraan mee. Ik wist meteen wat passie was. Trouwens, passie heeft in mijn ogen ook iets sociaals. In ieder geval word ik hartstikke blij van dammen.”

Dit verhaal verscheen eerder op zweetdruppel.nl, het platform voor sportverhalen met een originele Eindhovense invalshoek. Eigenzinnig, prikkelend en altijd met oog voor mens achter de sport.