Blazende bladblazers, dwarrelende blaadjes, druilerig weer: de herfst heeft nu echt zijn intrede gedaan. De oktobermaand kan nog wel zonnig zijn, maar is vooral ook een voorbode voor de wintermaanden.

Tijdens de herfstperiode trok ik er vaak met mijn kinderen op uit om in het bos beukennootjes te verzamelen. Ook dennenappels bleven niet onopgemerkt en verdwenen in een rieten mand die vervolgens een vast plaatsje bij de openhaard kreeg. Maar ‘das war einmal’. Een vuurtje stoken in de tuin, in de openhaard of houtkachel in huis is niet zo vanzelfsprekend meer; het ligt letterlijk ‘onder vuur’.

Vanaf 2022 mogen er zelfs geen openhaarden meer worden geïnstalleerd in nieuwe huizen! Was hout stoken jarenlang nog een milieuvriendelijk alternatief voor het gebruik van fossiele brandstoffen, momenteel wordt daar heel anders over gedacht. Dit alles heeft te maken met de schadelijke CO2 uitstoot, waar mensen met luchtwegaandoeningen behoorlijk veel last van kunnen hebben. Natuurlijk moeten we rekening houden met elkaar, maar de meningen zijn verdeeld. In het huis waar ik eerst woonde, stookten we regelmatig onze houtkachel. De opmerkingen van de buren waren verschillend. De een vond het heerlijk ruiken, kreeg er zelfs een warm gevoel bij, terwijl de ander het vond stinken en last van de rook had. Vanaf 1 oktober van dit jaar geldt in Eindhoven een verbod op houtstook in huis bij code oranje en code rood!

Paddenstoelen en herfst zijn ook onlosmakelijk aan elkaar verbonden. De rood met witte stippen vliegenzwammen zijn populair, maar doorgewinterde paddenstoelenliefhebbers zijn natuurlijk op zoek naar een gratis maaltijd. Mijn kennis houdt op bij het bruine eekhoorntjesbrood en de geelachtige cantharellen. Ik durf ze echter niet in het wild te plukken en vervolgens lekker op te peuzelen, dus koop ik ze ‘veilig’ in de supermarkt. Ieder jaar verschijnt er wel een berichtje in de media dat personen na het eten van zelf geplukte paddenstoelen vergiftigd zijn. Officieel is het in Nederland verboden paddenstoelen te plukken, maar het wordt meestal gedoogd. De norm is maximaal 250 gram per persoon.

En dan tot slot kabouters! Bestaan ze echt? Niet in Eindhoven maar iets verder weg in Reusel kun je ze spotten. Enkele honderden kabouters zijn er tot en met zondag te bewonderen in het Kabouterbos. Leuk voor de kleintjes, maar ook voor oma’s en opa’s en kleinkinderen. Fijn weekend!

Dorothée Foole

Reageren? Mail: info@eindhovenwinkel.nl