Van vrijwilliger achter de bar bij COC Eindhoven tot het gezicht van de Eindhoven Pride, die inmiddels tienduizenden bezoekers trekt. De weg die Benjamin Ector (33) aflegde, begon als 17-jarige met de wens iets te betekenen voor anderen. Jaren later laat hij een stevig verankerde Eindhoven Pride achter. Afgelopen week nam hij afscheid als voorzitter van de stichting. Een gesprek over vrijwilligerswerk, zichtbaarheid, verantwoordelijkheid en de kracht van gewoon doen wat goed voelt.
Door Marjolein van Hoof
“Ik ben letterlijk de Benjamin.” Hij lacht terwijl hij het zegt. Als jongste van drie kinderen groeide Benjamin op in Woensel, met een oudere broer en zus. “Een normaal, fijn gezin. We kwamen niets tekort.”
Dat Benjamin op mannen valt, was thuis nooit een probleem. “Mijn vader vermoedde dat al toen ik een jaar of vier was. Hij zei altijd: we zien wel wat hij later wil. Voor mijzelf was dat moeilijker.”
Zoals veel jongeren worstelde Benjamin niet zozeer met wie hij was, maar met de vraag hoe de buitenwereld zou reageren. “Als je uit de kast komt, is het de waarheid. Dan kun je het niet meer verstoppen. Die maatschappelijke acceptatie vond ik het moeilijkst.”
Goed gevoel
Rond zijn zeventiende besloot hij open te zijn over zijn geaardheid. In diezelfde periode begon hij als vrijwilliger bij COC Eindhoven. Hij zette zich in voor Anders Roze, een ontmoetingsgroep voor queer mensen met een beperking. “Ik dacht: als ik het met mezelf al moeilijk heb, hoe moeilijk moet het dan voor hen zijn? Ik wilde iets doen.”
Naast zijn baan - eerst in de financiële wereld en tegenwoordig als programmamedewerker bij het Oranje Fonds - heeft Benjamin zich altijd ingezet als vrijwilliger. “Ik heb dat nooit iets bijzonders gevonden. Het is gewoon een hobby. Het betaalt niet, maar het geeft wel een goed gevoel.”
Benjamin ging steeds meer doen binnen COC Eindhoven. Hij draaide bardiensten, organiseerde activiteiten en werd in 2021 secretaris. Niet veel later nam hij het voorzitterschap over van Bianca van Kaathoven.
8 Uur Journaal
In april 2023 kreeg hij in die rol onverwacht landelijke aandacht. De regenboogvlag bij het COC-pand aan de Prins Hendrikstraat werd gestolen en verbrand. Een vrijwilliger werd mishandeld en jongeren werden uitgescholden. “Die vlag is meer dan een stuk stof. Het staat symbool voor veiligheid.”
Wat volgde, had niemand voorzien. De zaak haalde landelijke media. “Dan zit je ineens in het 8 Uur Journaal.” Zelfs toenmalig minister Robbert Dijkgraaf nam contact op.
Een week later hing Benjamin de vlag opnieuw op tijdens een publieke bijeenkomst. “We wilden er een gezamenlijk steunmoment van maken, want mensen waren best geraakt door wat er gebeurd was. Ik dacht: misschien komen er twintig mensen. Maar het was veel drukker en ineens ging het hele land meevlaggen. Dat vond ik geweldig. Ik doe gewoon mijn dingetje en probeer te doen wat goed voelt.”
Stroomversnelling
Die periode was een kantelpunt. Samen met Johan Stribos van Queer 040 werkte Benjamin al langer aan plannen voor een Pride Walk. Na alle gebeurtenissen kwam alles in een stroomversnelling. “Het idee lag er al, maar ineens voelde het alsof de stad er klaar voor was.”
Voor de eerste editie in juni 2023 hoopten de organisatoren op vijfhonderd deelnemers. Uiteindelijk kwamen er ongeveer 1.700. “Als je dan die mensenmassa ziet, is dat enorm overweldigend maar ook een bevestiging dat het goed was om dit te organiseren.”
Tijdens die Pride Walk werd ook het regenboogkunstwerk op het Stationsplein onthuld. Benjamin mocht samen met burgemeester Jeroen Dijsselbloem en kunstenaar Dennis Drummen het lint doorknippen. “Dat vond ik echt ontzettend bijzonder.”
Succes
Na die succesvolle Pride Walk richtte hij samen met Johan Stribos de Stichting Eindhoven Pride op. In 2024 volgde de eerste volwaardige Eindhoven Pride, met ongeveer 10.000 bezoekers. “Het was heel leuk om de volgende ochtend mijn telefoon te openen. Zoveel enthousiaste reacties. Mensen waren blij dat er eindelijk een Pride in Eindhoven was.”
Een jaar later groeide het evenement door naar zo’n 18.000 bezoekers en tijdens de afgelopen editie op 13 juni groeide dit aantal tot 20.000.
Ondanks zijn zichtbare rol benadrukt Benjamin dat het succes niet van hem alleen is. ”Het is de verdienste van alle vrijwilligers die zich hiervoor hebben ingezet.”
Afscheid
Nu heeft Benjamin afscheid genomen als voorzitter van Eindhoven Pride. Zijn opvolger is Anja Vogels. De beslissing heeft vooral met zijn persoonlijke leven te maken. Hij woont inmiddels al acht jaar in Rotterdam en wil meer tijd vrijmaken voor zijn partner, met wie hij bijna twee jaar samen is. “Hij zegt regelmatig: ik zie meer de achterkant van je hoofd en je laptopscherm dan dat ik jou zie. Dan weet ik: hoog tijd voor wat meer quality time”, zegt hij lachend.
Hij draagt het stokje met een gerust hart over. “De stichting staat stevig, is financieel gezond en heeft een goede basis. Het is nu tijd voor iemand anders met nieuwe ideeën.”
Helemaal stilzitten zal hij niet. Sinds begin dit jaar is hij voorzitter van MenAsWell, het Nederlandse expertisecentrum voor mannelijke+ overlevers van seksueel, partner- en ex-partnergeweld.
Zijn grootste wens voor de toekomst van de queergemeenschap is eenvoudig: dat Pride ooit alleen nog maar een feest hoeft te zijn. “Nu vieren we deels wat we hebben bereikt en strijden we nog voor wat er ontbreekt. Ik hoop dat dat laatste steeds minder nodig wordt.”
