Pinksteren! Hoe was het ook alweer? Iets met de H. Geest en vurige tongen? Natuurlijk heb ik even gegoogeld, want ondanks het feit dat ik rooms-katholiek ben opgevoed is ‘t me ontgaan.

Met Pinksteren vieren christenen de uitstorting van de Heilige Geest. Volgens het bijbelse verhaal daalde de Heilige Geest neer over de apostelen in de vorm van vurige tongen die boven hun hoofd verschenen. Door deze gebeurtenis begonnen de apostelen in verschillende talen te spreken en vertelden zij mensen over Jezus. Veel christenen zien dit moment als het begin van de christelijke kerk.

De naam Pinksteren is overigens afgeleid van het Griekse woord pentekostè, wat 'vijftigste' betekent. Pinksteren wordt namelijk exact 50 dagen na Pasen gevierd en tien dagen na Hemelvaart. Is het belangrijk om dit te weten? Misschien, want tweede Pinksterdag levert ons wel een extra vrije dag op, toch? Gezien de mooie weersverwachtingen zullen veel families erop uittrekken en van elkaar genieten.

En dat brengt me tot iets anders, iets wat me erg aangrijpt. Namelijk het bericht dat ze haar eigen braaksel moest opeten en met een bezem geslagen werd. Ik heb het over een meisje van zes. Schrijnend en onbegrijpelijk en ik kan het bijna niet bevatten. En dat zijn nog maar twee details die naar buiten zijn gekomen in een kindermishandelingszaak die momenteel behandeld wordt.

Niet één maar liefst twee moeders uit Stadskanaal worden vervolgd voor het mishandelen van hun kinderen. Helaas vinden deze vreselijke mishandelingen niet alleen in Groningen plaats. Ook in onze provincie en in onze stad komt het veelvuldig voor. De regionale organisatie Veilig Thuis Zuidoost-Brabant behandelt jaarlijks duizenden meldingen en adviesvragen met betrekking tot huiselijk geweld en kindermishandeling, waaronder een substantieel deel specifiek over emotionele mishandeling en verwaarlozing gaat.

Bij het signaleren van kindermishandeling spelen leerkrachten een belangrijke rol. Niet alleen bij het opmerken van verdachte blauwe plekken, maar ook wanneer een kind opvallend gedrag vertoont. Bijvoorbeeld wanneer het kind veel agressie uit of juist heel stilletjes is en zich het liefste afzondert. Maar niet alleen leerkrachten, ook wij kunnen extra oplettend zijn. Wanneer we een vermoeden hebben dat er mogelijk sprake zou kunnen zijn van kindermishandeling, moeten we aan de bel trekken. Dit kan via Veilig Thuis of de Stichting Jeugd en Advies.

Dorothée Foole

Reageren? info@eindhovenwinkel.nl