Met de uitbreiding en transformatie van het preHistorisch Dorp tot Museumpark Vonk krijgt Eindhoven er een bijzonder museumgebouw bij. Vonk heeft straks het eerste museumgebouw in Nederland waarbij op grote schaal en op verschillende manieren biobased materialen en duurzame technieken worden toegepast.

Eindhoven Museum bestaat sinds 2012 en is een samenvoeging van het Kempenland Museum en het preHistorisch Dorp. Onder de naam Vonk gaat het museum een nieuwe fase in, waarbij het preHistorisch Dorp wordt uitgebreid en transformeert tot een nieuw concept.

Ontwerp

Onderdeel daarvan is de komst van een museumgebouw dat ruimte biedt aan een show- en expositieruimte en een werkplaats. Eindhoven Museum wil dat er bij het nieuwe ontwerp zoveel mogelijk biobased materialen, hergebruik van water en natuurlijke ventilatietechnieken worden toegepast. Voor het ontwerp koos het museum voor architect Marco Vermeulen vanwege zijn ervaring met houtbouw en affiniteit met biobased materiaal.

Volgens Ward Rennen, directeur-bestuurder van het museum, gebruikten mensen vroeger materialen uit de directe omgeving om hun huizen te bouwen. “Met biobased gaan we voor een deel terug naar die traditie: een mooi voorbeeld van hoe het verleden ook lessen bevat voor de toekomst”, zo stelt hij.

Groen dak

Het preHistorisch Dorp is gelegen in de Genneper Parken. Het nieuwe museumgebouw is gepland op de locatie waar zich nu het trainingscircuit van rijschool Leeuw bevindt. Het gebouw krijgt een groen dak met inheemse planten en struiken en is toegankelijk voor bezoekers. Daarnaast wordt het pand zoveel mogelijk op een natuurlijke manier geklimatiseerd. Het sanitaire afvalwater wordt gezuiverd en daarna het dak op gepompt. Hier wordt het samen met regenwater zo lang mogelijk vastgehouden om het groene dak in drogere tijden van water te kunnen voorzien.

De start van de bouw is eind 2024 gepland, de opening in het voorjaar van 2026.