In Uit de Doeken vangt kunstenaar Peer Retera in het oog springende, mooie of iconische stadsbeelden in een aquarel. Deze keer de joodse Synagoge aan de Kerkstraat.

In 1781 kochten enkele Joodse inwoners een huis aan de Kerkstraat en verbouwden het tot synagoge. Dankzij een schenking van koning Lodewijk Napoleon kon dit eerste gebedshuis worden afgebroken en vervangen door een grotere synagoge, die in 1810 in gebruik werd genomen.

Bijna vijftig jaar later volgde opnieuw een nieuw gebouw, ditmaal naar ontwerp van Antonius Cornelis Bolsius. In dezelfde periode verrees ook de Catharinakerk. Men zei wel dat je, wanneer de zijportalen van de Catharina openstonden, het orgelspel uit de synagoge kon horen. De twee gebouwen leefden vreedzaam naast elkaar.

Tijdens de bezetting werd de synagoge geplunderd en op 19 september 1944 gebombardeerd. In februari 1958 werd het restant gesloopt om de Kerkstraat te verbreden, een plan dat uiteindelijk nooit is uitgevoerd.

Interesse in dit of ander werk van Peer Retera? Kijk dan hier.