JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Stadsdichter wil taboe doorbreken

Wat als de roze wolk ontbreekt?

Stel je voor: je loopt door de stad, nietsvermoedend, en ineens zie je een zwangere buik uit de muur steken. Er komt geluid uit de buik. Is het de hartslag van het kind? Nee, het is de stem van de eigenaar van de buik: de moeder!

Als Stadsdichter van Eindhoven heeft Monique Hendriks een missie: de verhalen van moeders vastleggen en ze delen met anderen. En dat doet ze onder meer met het project ‘Luisterbuiken/Je bent niet alleen’. Met poëzie wil ze deze verhalen in de zomer een plek geven in de publieke ruimte.

De stemmen die uit de buiken komen, zijn de stemmen van verschillende Eindhovense moeders die heel open en eerlijk praten over misschien wel de meest kwetsbare periode in hun leven.

“Ik gun iedere aanstaande moeder dat ze de vrijheid voelt om eerlijk te praten over hoe ze zich voelt in de zwangerschap en daarna. Iedere vrouw voelt zich in die eerste maanden onzeker en heeft wel eens donkere gedachten. Dat betekent niet dat je faalt”, aldus Monique.

Shockerend

Zelf werd ze twee jaar geleden moeder. Na een lange aanloopperiode met vruchtbaarheidsbehandelingen en een miskraam, had ze verwacht haar kraamtijd op de spreekwoordelijke roze wolk door te brengen. Maar eigenlijk vond ze de transitie naar het moederschap vooral heel zwaar, verwarrend en zelfs shockerend.

“Ik hoorde iedereen zeggen: jij kent je kind het beste, jij weet wat ze nodig heeft. Dat was helemaal niet zo. Ik had geen idee. Maar dat durfde ik niet te zeggen, want dat zou betekenen dat ik een slechte moeder was. Ik dacht echt dat er iets mis was met mij. Totdat ik erover ging praten en ontdekte dat iedereen zich zo voelt in die eerste maanden!”

Realistisch

Om de transitie naar het moederschap wat te verzachten, is het belangrijk om verwachtingen bij te stellen, vindt Monique. Dat heeft ze zelf ervaren toen ze afgelopen jaar opnieuw moeder werd. Haar tweede kind werd te vroeg geboren. Het hele bevalplan kon, met het breken van de vliezen, de deur uit en ze moest met haar kind in het ziekenhuis blijven.

“Door dit project heb ik veel bevalverhalen gehoord. Eigenlijk loopt het altijd anders dan dat je had gehoopt. De concrete verhalen van andere vrouwen hielpen me om een potentieel traumatische bevalling om te zetten in een mooie geboorte-ervaring. Om in het ziekenhuis samen met mijn zoontje, mijn 2-jarige dochter en mijn partner toch die roze wolk op te tuigen, maar ook met meer zelfliefde door de zware momenten heen te worstelen. Dat gun ik iedere aanstaande moeder.”

Het project Luisterbuiken hoopt Monique deels te kunnen bekostigen via crowdfunding. Bijdragen? Scan de QR-code of check:

www.voordekunst.nl/projecten/19743-luisterbuiken-je-bent-niet-alleen-1